Wymiana projektora w sali konferencyjnej

sala_konferencyjna-250pxStandardowy scenariusz jest taki: przepala się lampa w projektorze podwieszonym pod sufitem. Jej wymiana jest nieopłacalna, zapada więc decyzja o wymianie całego urządzenia. W tym momencie trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy, aby kupić projektor który będzie mógł być podwieszony w istniejącej instalacji, bez potrzeby jej przenoszenia.

Zakup nowego projektora może być okazją do zastanowienia się, czy ten który właśnie przestał pracować, był wystarczający. Czy miał odpowiednią siłę światła? A może przydałaby się lepsza rozdzielczość, bo obraz z notebooków panoramicznych niezbyt dobrze wyglądał na starym projektorze z rozdzielczością XGA?  Niezależnie od tego, czy takie pytania są stawiane, jeśli chcemy nowy projektor po prostu powiesić na istniejącym uchwycie, musimy zwrócić uwagę na obiektyw.

Obiektywy w projektorach – tak jak w każdym innym urządzeniu – pracują w pewnych zakresach. Mówiąc prościej, z danej odległości między ekranem a projektorem będziemy mogli uzyskać obraz o wielkości znajdującej się w przedziałach, które zależą właśnie od obiektywu. Sztuka polega na tym, żeby projektor zawieszony w konkretnym miejscu był w stanie wyświetlić obraz o takiej wielkości, w jakiej mamy ekran.

Banalne? Nie całkiem. Od kilku lat większość producentów projektory dedykowane do małych i średnich sal konferencyjnych konstruuje z obiektywami o coraz krótszych ogniskowych. Jeśli podwiesimy taki projektor „w starym miejscu”, obraz po prostu nie zmieści się na ekranie.

Po drugie, oficjalne wyliczenia odległości, z jakich projektor osiągnie wielkość obrazu X, są obciążone sporym marginesem błędu. Producenci sami zaznaczają, że podają te wartości orientacyjnie, a w rzeczywistości mogą być one inne nawet o 10 %.

Dlatego decydując się na zmianę projektora i skorzystanie z tego samego uchwytu, zamontowanego w tym samym miejscu, koniecznie trzeba:

a) dokładnie zmierzyć odległość między ekranem a obiektywem projektora
b) wybrać nowy projektor, którego obiektyw pozwoli na wyświetlenie obrazu o określonej wielkości w połowie zakresu dla tej wielkości obrazu

Przykład: odległość między obiektywem a ekranem wynosi 320 cm. Szerokość ekranu to 200 cm. Znajdujemy więc taki projektor, który obraz o szerokości 200 cm wyświetli z odległości w zakresie np. 300 – 340 cm od ekranu. Chodzi o to, żeby odległość jaką mamy między projektorem a obiektywem znajdowała się mniej więcej w połowie zakresu odległości dla wybranego projektora. To pozwoli nam uniknąć niespodzianek związanych z rzeczywistą wielkością wyświetlonego obrazu.

Oczywiście znalezienie optymalnego projektora można powierzyć naszym Doradcom. Zachęcamy do skorzystania z formularza zamieszczonego poniżej (gwarantujemy szybkie odebranie informacji i odpowiedź). W każdej chwili jesteśmy również do Państwa dyspozycji:

– tel. 71 782 52 02
– email: projektory@multimedialne.com

Zamów ofertę na nowy projektor podwieszony pod sufitem

 

Weryfikacja - zabezpieczenie antyspamowe