Tkaniny w ekranach projekcyjnych

Tkaniny ekranoweTkaniny ekranowe są jednym z najmniej docenianych elementów w systemach projekcji. A szkoda, bo ich wpływ na ostateczną jakość wyświetlanego obrazu jest naprawdę ogromny.

Wybór odpowiedniej tkaniny w ekranie jest prawie tak samo ważny jak wybór projektora. W zależności od tego, w jakim pomieszczeniu wykorzystywać będziemy ekran, co będzie na nim wyświetlane, tkanina może poprawić lub pogorszyć jakość obrazu.

Istnieje kilka parametrów, które pozwalają ocenić, czy dany rodzaj powierzchni będzie odpowiedni w konkretnej sali konferencyjnej. Omówimy kilka z nich, najważniejszych.

GAIN

Jest to współczynnik mówiący o intensywności odbicia światła przez tkaninę. W zastosowaniach biznesowych najczęściej stosuje się ekrany z Gain 1,0 – 1,2. Przy prawidłowo dobranej sile światła projektora to w zupełności wystarczy. Tym bardziej, że tkaniny z takim współczynnikiem Gain zapewniają stosunkowo duży kąt widzenia (ok. 150 stopni).

Im większy współczynnik Gain, tym kąt widzenia zmniejsza się. Przy Gain rzędu 2,5 – 3,5 kąt widzenia może być ograniczony nawet do 90 stopni. Takie ekrany mają swoje specjalistyczne zastosowania, ale w klasycznej sali konferencyjnej nie warto ich używać (także dlatego, że są dużo droższe).

W ekranach do kina domowego często stosuje się tkaniny szare (grey). Mają one najczęściej stosunkowo niski współczynnik Gain rzędu 0,8. Podnoszą za to stopień kontrastu, co w kinie domowym jest znaczeni ważniejsze niż w prezentacjach biznesowych. Oczywiście można stosować tkaniny grey również w biznesowych salach konferencyjnych, jednak trzeba wtedy pamiętać o wyborze projektora z odpowiednio dużą siłą światła, bo ekran „nie oda nam” go tak, jak tkaniny z wyższym Gain.

Kąt widzenia

Bardzo ważny parametr zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Chodzi o to, aby obraz był dobrze widziany nawet przez te osoby, które siedzą dość blisko ekranu, po jego bokach. W niektórych salach, gdzie każdy metr jest wykorzystany, część uczestników siedzi na miejscach które nie dają komfortu w oglądaniu wyświetlanego obrazu – zbyt daleko od osi ekranu. Pomóc może tu jak najszerszy kąt oglądalności danej tkaniny.

Tylna strona tkaniny

Jeśli tkanina ma czarną tylną powierzchnię, nie należy jej stosować w nie zaciemnionych otworach okiennych lub przy silnym oświetleniu znajdującym się z tyłu ekranu. Tkanina może bowiem ulec uszkodzeniu (czarny tył pochłania ciepło).

Z kolei niektóre tkaniny z białym tyłem przepuszczają część światła z projektora, tak że po drugiej stronie tkaniny jest widoczny obraz wyświetlany na jego przodzie (oczywiście nie chodzi tu o tkaniny do tylnej projekcji). Dzieje się tak zwłaszcza z tkaninami najtańszymi, najcieńszymi. Biały tył powoduje, że ekran jest bezpieczny, bo nie pochłania ciepła które mogłoby odkształcić tkaninę. Jednak nasze prezentacje przestają być poufne. Rolety warto więc montować zawsze wtedy, gdy ekran ma zasłaniać otwór okienny.

Jakie tkaniny w biznesie?

Standardem biznesowym stała się tkanina Matt White. Jej powierzchnia zapewnia odpowiedni poziom Gain, kąt oglądalności i jest stosunkowo wytrzymała. Jest to również tkanina korzystna cenowo.

Niestety, nie wszystkie ekrany dostępne ekrany na rynku oznaczone jako ekrany z Matt White mają taką tkaninę w rzeczywistości. Warto być ostrożnym zwłaszcza w przypadku zakupu najtańszych, chińskich produktów, które przyjeżdżają jako gotowe produkty i są sprzedawane pod różnymi markami. Ich tkaniny często są nierówno napylone. Zdarza się, że przez długi czas po rozwinięciu wypełniają pomieszczenie charakterystycznym „chemicznym zapachem”. O parametrach pracy takich tkanin trudno cokolwiek powiedzieć, bo deklaracje ich producentów i dystrybutorów raczej nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością.

Dobre tkaniny stosowane są w produktach firmy Avers (polski producent ekranów) i Adeo (włoska firma, posiada fabrykę w Polsce). Z tego właśnie względu proponujemy naszych Klientom zakup ekranów tych marek. Aby zamówić ekran wystarczy skontaktować się z nami bezpośrednio lub poprzez formularz. Oczywiście chętnie pomożemy Państwu w optymalnym wyborze.

Zachęcamy do skorzystania z formularza zamieszczonego poniżej (gwarantujemy szybkie odebranie informacji i odpowiedź). W każdej chwili jesteśmy również do Państwa dyspozycji:

– tel. 71 780 52 02
– email: projektory@multimedialne.com

Zamówienie oferty na ekran

 

Weryfikacja - zabezpieczenie antyspamowe