Podstawowe parametry projektorów

ANSI Lumen

jaki_projektor_wybrac

Parametr informujący z jaką siłą światła świeci projektor. Jest kluczową cechą projektora. Siła światła powinna być dobrana z uwzględnieniem wielkości obrazu jaki będzie wyświetlany oraz warunków oświetleniowych w otoczeniu projektora: projekcje na zewnątrz, w warunkach kontrolowanych (np. w sali konferencyjnej), w półmroku (np. w pubie), w całkowitym zaciemnieniu (kino).

Od „zwykłych” lumenów (które są fizyczną jednostką miary strumienia świetlnego) ANSI Lumeny różnią się tym, że są wartością mierzoną w oparciu o standardy ustanowione przez American National Standards Institute. Teoretycznie więc dwa projektory o tej samej wartości ANSI lumen powinnymieć tak samo silny strumień światła. Jednak w praktyce często bywa  tak, że różnice między poszczególnymi modelami są bardzo duże.

Rozdzielczość

Informacja, z ilu punktów zbudowany jest obraz. I tak obraz przy rozdzielczości SVGA zbudowany jest z 800 punktów w poziomie i 600 punktów w pionie (800×600). Przy rozdzielczości XGA – z 1024 i 768 punktów (1024×768). WXGA – to 1280 x 800.

Ważna w przypadku projektorów jest rozdzielczość natywna – czyli taka rozdzielczość obrazu, która jest wyświetlana przez projektor bez dodawania lub odejmowania linii obrazu. Najlepszą jakość obrazu osiąga się właśnie wtedy, gdy rozdzielczość sygnału docierającego do projektora jest identyczna lub zbliżona do rozdzielczości projektora. Dla notebooków panoramicznych najlepsza będzie więc rozdzielczość natywna WXGA.

Optymalna rozdzielczość projektora zależy od tego, jakie materiały będą wyświetlane. Do zwykłych prezentacji wystarczy XGA. Ale już prezentacje które zawierają wykresy, proste plany architektoniczne, dane finansowe czy arkusze excella powinno się wyświetlać projektorami o rozdzielczości natywnej WXGA. I to projektorami dobrej jakości, bo tylko w takim przypadku nawet najdrobniejsze elementy obrazu będą wyświetlone prawidłowo, z odpowiednią ostrością i czytelnością.

Więcej informacji o rozdzielczości można znaleźć tutaj.

Obiektyw

Najczęściej pomijany, a bardzo ważny element projektora. Od niego będzie zależało to, w jakiej odległości od ekranu projektor wyświetli obraz o oczekiwanej wielkości. Obiektyw ma też znaczny wpływ na samą jakość obrazu – zależy to od rodzaju użytych szkieł, precyzja jego ustawienia.

Generalnie projektory mają wbudowane:

– obiektywy standardowe, które obraz o szerokości 2 m osiągają z odległości ok. 3 metrów od ekranu

– obiektywy szerokokątne (short throw) – obraz o szerokości  2 metrów z odległości ok. 1 – 1,2 m

– obiektywy ultra szerokokątne (ultra short throw) – obraz o szerokości 2 metrów z kilkudziesięciu centymetrów

Są również projektory z wymiennymi obiektywami, jednak zwykle taką możliwość mają duże maszyny przeznaczone do profesjonalnych instalacji np. w teatrze. Sam obiektyw może kosztować prawie tyle, co projektor.

Uwaga – odległość z jakiej projektor wyświetli obraz o oczekiwanej wielkości zawsze mierzona jest od obiektywu do ekranu, nie do „środka” projektora lub innego punktu urządzenia.

Każdy producent projektorów zastrzega, że obiektyw w konkretnej sztuce urządzenia może osiągać wielkość obrazu o 10 % inną, niż podaje się w oficjalnych materiałach. Dlatego aby uniknąć pomyłki przy zakupie projektora do istniejącej już instalacji, warto zapytać Doradcy Klienta, jakie urządzenie na pewno będzie pasowało w konkretnym przypadku. Więcej informacji o wymianie projektora w istniejącej instalacji

Top