Projektor w szkole – oszczędnie, ale mądrze

Projektor w szkoleProjektor w szkole powoli staje się standardem. Warto jednak wybrać takie urządzenie, które nie tylko będzie stosunkowo tanie w zakupie, ale również praktyczne i tanie w utrzymaniu. I posłuży całe lata.

W większości szkół projektory występują w trzech rolach: urządzenia przenośnego, podwieszonego pod sufitem albo współpracującego z tablicą interaktywną. W zależności od rozwiązania, projektory muszą mieć inne parametry techniczne. Ale zawsze powinny cechować się trwałością.

Śledzimy losy większości sprzedanych przez nas projektorów – wiemy, co się z nimi dzieje i po jakim czasie pracy. Dlatego nieprzypadkowo w naszych propozycjach znajdują się projektory firmy NEC, Sharp czy Optoma. Można znaleźć w ich portfolio produktowym projektory w dobrych cenach i wykonane bardzo solidnie, co potwierdzone jest doświadczeniem naszych Klientów.

Dowodem na to jest standardowy scenariusz – gdy szkoła staje się naszym Klientem i decyduje się na zakup jednej z przygotowanych przez nas propozycji, opartych o projektory które dobrze znamy, przy kolejnych zakupach prosi o ten sam model jaki dostała. Uzasadnienie jest proste: szkoły są zadowolone z tego, co kupiły.

Projektor przenośny

Najmniejsze koszty zakupu szkoła poniesie w sytuacji, gdy zdecyduje się na dowolny, standardowy projektor o rozdzielczości XGA i sile światła minimum 2300 – 2500 ANSI Lumen. Jednak niski koszt zakupu to jedyna zaleta takiego rozwiązania.

Najtańsze projektory mają obiektywy standardowe. Czyli takie, które wyświetlą obraz o szerokości ok. 2 metrów z odległości ponad 3 metrów od ekranu. To kłopotliwe w klasie szkolnej, bo projektor – aby wyświetlić obraz odpowiednio duży – musi być ustawiony wśród uczniów. A ci mają różne pomysły.

projektor-szerokokatnyTrzeba również do projektora podłączyć kabel zasilający i kabel do notebooka, co oprócz dyskomfortu nauczyciela zmuszonego poświęcić sporo czasu na podłączenie oddalonego urządzenia, stwarza dodatkowe niebezpieczeństwo. Przypadkowe zahaczenie o kabel i strącenie projektora jest w takich warunkach bardzo prawdopodobne.

Tego rodzaju rozwiązanie projekcji w szkole – jeszcze niedawno bardzo popularne – stosuje się jedynie wtedy, gdy cena jest jedynym wyznacznikiem zakupu, a budżet jest bardzo skromny.

Jeśli jednak można zdecydować się na nieco większy wydatek, a projektor musi być przenośny (bo jest jeden albo dwa w całej szkole), wtedy warto rozważyć opcję zakupu projektora szerokokątnego.

Są to urządzenia, które obraz o szerokości ok. 2 metrów wyświetlą z odległości ok. 1 metra od ekranu. Projektor z takimi możliwościami można już ustawić na biurku nauczyciela bez obawy o bezpieczeństwo urządzenia (i uczniów).

Wybierz jedną z naszych wyselekcjonowanych propozycji lub skontaktuj się z nami, aby otrzymać ofertę:

– telefon 71 780 52 02
– email: projektory@multimedialne.com

Projektor podwieszony pod sufitem

To obecnie najczęściej spotykany sposób wykorzystania projektora. Zwłaszcza, że jest tylko nieznacznie droższy od samego, przenośnego urządzenia. Zestaw złożony z projektora, uchwytu sufitowego, kabla RGB lub HDMI to koszt ok. 200 – 300 zł większy niż sam projektor. A więc stosunkowo niedużo.

Jeśli warunki instalacji są trudne, zamiast kabla można wykorzystać moduł do przesyłu obrazu po WiFi (dodatkowy wydatek 400 – 500 zł). Pozbywamy się kosztu kabli i uciążliwej ich instalacji. Szkoły są idealnym miejscem do zastosowania projektorów z modułami WiFi. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

Niezależnie od tego, jaki sposób dostarczenia obrazu do projektora wybierzemy, sam projektor powinien mieć kilka cech, na które warto zwrócić uwagę. Po pierwsze – siła światła. Zakładając, że obraz jaki chcemy wyświetlić ma mieć ok. 2 metry szerokości (optymalna wielkość w klasach szkolnych), musimy dysponować odpowiednią siłą światła. Jeśli mamy w klasie zamontowane rolety, wystarczy nam 2300 – 2500 ANSI (w dobrym projektorze, którego siła światła nie jest mierzona „niezbyt dokładnie”).

Gdy rolet brak, 2800 ANSI Lumen to absolutne minimum. Najlepiej mieć projektor z 3000 ANSI Lumen i więcej. Inaczej obraz będzie słabo widoczny, zwłaszcza w klasach z silnym nasłonecznieniem.

Po drugie, rozdzielczość. XGA, czyli 1024×768, to podstawa projekcji w szkołach. Niektóre placówki decydują się na montaż w pomieszczeniach, w których uczyć się będą dzieci z klas I – III, projektorów o rozdzielczości SVGA (800×600 ANSI). Można, ale to znacznie komplikuje nauczycielom przygotowanie prezentacji, bo w tak małej rozdzielczości zmieści się mało elementów (łatwo sprawdzić – wystarczy kartę graficzną w laptopie albo PC przestawić w rozdzielczość SVGA). A oszczędność przy zakupie słabszego projektora jest stosunkowo niewielka.

Wybierz jedną z naszych wyselekcjonowanych propozycji kompletnych zestawów do podwieszenia lub skontaktuj się z nami, aby otrzymać ofertę:

– telefon 71 780 52 02
– email: projektory@multimedialne.com

Projektor współpracujący z tablicą interaktywną

projektor-szerokokatny-do-t

Zwykle wygląda to tak: standardowy projektor podwieszony pod sufitem (tańsza wersja) albo projektor krótkoogniskowy, zawieszony na ścianie nad tablicą interaktywną (droższa wersja). Czasami zdarza się też projektor ultra krótkoogniskowy (ultra short throw), najbardziej funkcjonalny – ale również najdroższy (taki projektor widoczny jest na zdjęciu obok).

Rozwiązanie pierwsze jest tanie, ale bardzo uciążliwe. Ze względu na kąt padania światła z projektora pod sufitem, nauczyciel (lub uczeń) nie widzi dokładnie miejsca w którym pisze po tablicy interaktywnej. Dłoń tworzy bowiem cień. Użytkownik musi więc robić to intuicyjnie, co nie jest proste.

Na dodatek każde obrócenie się do klasy powoduje oślepienie światłem projektora. Dla nauczyciela to szczególnie uciążliwe, bo nie jest w stanie szybko spojrzeć na uczniów i kontrolować skutecznie ich zachowania.

Dużo lepsze (ale niestety też droższe) jest rozwiązanie w którym projektor szerokokątny lub ultra szerokokątny zawieszony jest nad tablicą interaktywną, na ścianie. Kąt padania światła projektora jest wtedy taki, że daje sporo przestrzeni, w której osoba korzystająca z funkcji interaktywnych tablicy nie będzie wchodziła w światło wyświetlane przez urządzenie. Na dodatek montaż projektora jest znacznie łatwiejszy, ponieważ dokonuje się go na ścianie.

Dzięki temu krótsze są też kable – zwłaszcza dużo łatwiejsze jest dociągnięcie zasilania projektora. Można je „pociągnąć” razem z kablem przesyłającym obraz (na odcinku do 5 metrów, z dobrej jakości kablami odpowiednio izolowanymi jest to możliwe – strata jakości sygnału obrazu powinna być praktycznie niezauważalna).

Wybierz jedną z naszych wyselekcjonowanych propozycji kompletnych zestawów interaktywnych lub skontaktuj się z nami, aby otrzymać ofertę:

– telefon 71 780 52 02
– email: projektory@multimedialne.com