Prezentacje po WiFi: zalety i wady

Możliwość bezprzewodowego przesłania obrazu do projektora jest bardzo kusząca, gdy chcemy uniknąć instalacji okablowania. Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady. Będzie działało zadowalająco tylko w ściśle określonej sytuacji.

Prezentacje po WiFiW obecnie dostępnych systemach bezprzewodowej transmisji obrazu problemem jest „przepustowość” WiFi. Upraszczając, im większej rozdzielczości używamy, tym transfer obrazu staje się mnie wydajny. Objawia się to opóźnieniem na obrazie wyświetlonym przez projektor w stosunku do tego, co robimy na notebooku. Jeśli prezentacja składa się z prostych slajdów lub obrazów video w XGA, wyświetlanych na projektorze o tej samej rozdzielczości, nie jest to bardzo uciążliwe. Jednak im więcej „obrazu” przesyłamy bezprzewodowo do projektora, tym większe staje się opóźnienie.

Poważne opóźnienia mogą pojawić się przy komunikacji po WiFi z projektorami o rozdzielczości WXGA i FullHD. Zwłaszcza wtedy, gdy chcemy wyświetlić film. Ilość informacji o obrazie jest wtedy tak duża, że WiFi nie radzi sobie z „przepchnięciem” takiej ilości danych z prędkością wykluczającą opóźnienia na obrazie.

Wadą przesyłu obrazu po WiFi jest również to, że większość istniejących systemów do takiej transmisji zmniejsza paletę kolorów w notebooku – właśnie po to, aby ograniczyć ilość danych i tym samym zwiększyć szybkość transmisji.

Kolejna przeszkoda to szyfrowanie transmisji. Wiele systemów tworzy swoją własną sieć WiFi. Dają one możliwość zaszyfrowania połączenia bezprzewodowego tak, aby nikt nie mógł podglądać naszej prezentacji. To niestety wpływa na szybkość transmisji, bo sygnał obrazu musi zostać zakodowany w laptopie i odkodowany w odbiorniku obrazu. I opóźnienia na obrazie zaczynają się robić coraz większe.

Te problemy są większe lub mniejsze w zależności od tego, jakie urządzenie obsługuje nam przesył obrazu po WiFi. Lecz w pewnym stopniu występują praktycznie zawsze.

Reasumując, warto korzystać z WiFi w projektorze wtedy, gdy:

a) używamy projektora o rozdzielczości natywnej SVGA XGA (i obraz o takich rozdzielczościach mu przesyłamy)
b) nasze prezentacje nie zawierają strategicznych danych (brak potrzeby szyfrowania)
c) jakość kolorów na obrazie nie jest tak bardzo istotna
d) w większości wypadków materiały które wyświetlamy to prezentacje PowerPoint lub inne statyczne obrazy (zdjęcia itp)
e) prezenterzy zewnętrzni pojawiają się rzadko lub wcale (do przesyłu obrazu po WiFi konieczny jest soft który trzeba zainstalować lub uruchomić z pendrive – jednak w dużych korporacjach nawet soft którego nie trzeba instalować nie da się uruchomić, bo administratorzy blokują taką możliwość użytkownikom)

Z tego względu obraz po WiFi sprawdzi się dobrze w szkołach podstawowych, gimnazjach itp.

Prezentacje po WiFi nie są zalecane dla Klientów:

a) mających potrzebę ochrony informacji (np. na salach konferencyjnych, w których spotyka się Zarząd firmy)
b) wymagających wysokiej jakości koloru na obrazie wyświetlonym przez projektor (np. uczelnie artystyczne, firmy i uczelnie związane z biologią i medycyną, muzea)
c) często odwiedzanych przez prezenterów zewnętrznych
d) korzystających z Linuxa (problem ze sterownikami)
e) zamierzających pracować z projektorem w środowisku w którym jest dużo urządzeń elektrycznych (oświetlenie, klimatyzacja itp) – to zakłóca komunikację po WiFi

Być może wkrótce to się zmieni i komunikacja po WiFi pozbędzie się swoich wad. Może tak być za sprawą Intela, który wprowadził standard przesyłu obrazu i dźwięku po WiFi w rozdzielczości FullHD –  Intel Wireless Display (WiDi). Aby jednak ten standard obsłużyć, w laptopach musi znajdować się konkretna konfiguracja procesora, karty graficznej i karty bezprzewodowej – oczywiście Intela. Plus Windows 7 lub 8 na pokładzie. Z tych względów trudno więc jeszcze mówić o WiDi jako technologii dostępnej w każdej sytuacji.

I na koniec dwie sprawy. Niektóre systemy transmisji obrazu po WiFi umożliwiają podpięcie sieci tworzonej przez infrastrukturę przesyłu obrazu do istniejącej sieci WiFi. Można je ustawić do pracy w trybie access point. Dzięki temu jednocześnie można przesyłać bezprzewodowo obraz oraz korzystać z internetu. Jest to jednak kolejny „zapychacz” przepustowości. Dopóki projektor ma rozdzielczość nie większą niż XGA, jest to do przyjęcia. Powyżej obraz zaczyna się „dławić”.

Jeśli jednak  zdecydujemy się na bezprzewodową transmisję obrazu (teraz już świadomi zalet i wad), nie musimy skupiać się tylko na tych projektorach, które mają wbudowaną taką możliwość. Na rynku istnieje wiele systemów zewnętrznych do transmisji obrazu do projektora. W zależności od jakości, ich koszt waha się od kilkuset do blisko 3000 zł. Lepiej więc wybrać dobry projektor  i dołożyć do niego jakiś sprawdzony system do transmisji obrazu, niż kupować projektor z wbudowanym rozwiązaniem. Koszty zakupu projektora + dodatkowego, podstawowego urządzenia do WiFi, są często niższe od kosztów projektora z wbudowanym WiFi.

Nasze propozycje pełnych zestawów do samodzielnych instalacji dla szkół (projektor, moduł WiFi, uchwyt sufitowy):