Jak dobrać rozmiar ekranu?

Chyba każdy z nas siedział kiedyś w kinie w jednym z pierwszych rzędów. Oglądanie z takiego miejsca filmu wymaga samozaparcia i sprawnej szyi, która napędza głowę, kręcącą się od lewej do prawej i z powrotem. Bez względu na to, czy używamy ekranu zawieszanego, czy przenośnego, jego rozmiar ma kolosalne znaczenie dla komfortu widzów. I mocno wpływa na to, jaki projektor powinien zostać wybrany.

rozmiar-ekranuW sieci można natknąć się na wiele artykułów, jak wybierać ekran. Określając jego wielkość zawsze chodzi jednak o jedną rzecz: optymalny rozmiar. Istnieją oczywiście ogólne zasady mówiące np. o tym, że wysokość ekranu powinna wynosić ok. 1/6 odległości między tkaniną a ostatnim rzędem krzeseł. I dolna krawędź ekranu powinna znajdować się na wysokości 125 cm. Doskonale obrazuje te ogólne zasady rysunek (zamieszczony obok), przygotowany przez firmę Adeo Screen – producenta znakomitej jakości ekranów.

Ale w praktyce nie jest to takie proste i w przypadku konkretnego pomieszczenia, znajdujących się w nim mebli, projektora – wszystko może ulec zmianie. Także ze względu na materiały, jakie będą używane na prezentacjach.

Wyobraźmy sobie pomieszczenie dla ok. 20 osób, o typowych proporcjach wielkości ścian (zbliżonych do kwadratu).Załóżmy, że będzie to sala szkoleniowa w firmie prowadzącej kursy BHP. Jest jasne, że przeważająca większość w tym wypadku wyświetlanych materiałów to prezentacje PowerPoint: z hasłami o bezpieczeństwie pracy, zdjęciami ilustrującymi wypadki, informacjami tekstowymi o aktach prawnych i przepisach.

W takim wypadku wystarczy ekran o szerokości 170 – 180 cm. Jeśli oświetlenie w sali może być kontrolowane (są np. rolety), projektor o sile światła 2500 – 2800 ANSI Lumen będzie wystarczający dla takiego rozmiaru.

Jeśli jednak sala jest długa i wąska, co powoduje że osoby siedzące na końcu są dość mocno oddalone od ekranu, powinien on być większy. 200 – 220 cm szerokości jest dobrym rozwiązaniem. A projektor powinien już mieć 2800 – 3500 ANSI.

Gdybyśmy na tej samej używali materiałów o dużym stopniu szczegółowości (np. zestawień finansowych, wykresów, rysunków technicznych), konieczne jest zastosowanie ekranu o większej powierzchni. Te małe elementy obrazu trzeba odpowiednio powiększyć, aby były widoczne. W normalnym układzie pomieszczenia szerokość to minimum 200 – 220 cm. W tzw. „kiszce” – od 220 do 250 cm. Odpowiednio należałoby też zwiększyć siłę światła projektora, który musi „obsłużyć” szerszy ekran.

Wybierając wielkość ekranu, kierować się trzeba zdrowym rozsądkiem i… dwoma parametrami:

a) ludzie siedzący najbliżej ekranu muszą widzieć jego boki jednocześnie (właśnie po to, żeby nie czuli się jak w pierwszym rzędzie w kinie)

b) ludzie siedzący najdalej od ekranu muszą widzieć wyświetlony obraz wyraźnie – prezentowane materiały powinny być na tyle duże, aby były czytelne

W praktyce oznacza to, że w klasycznej klasie szkolnej używa się ekranów o szerokości ok. 180 – 200 cm. W salach konferencyjnych trudniej określić jeden przedział, bo różne są w nich proporcje ścian, różne układu stołów konferencyjnych, używa się różnych materiałów. Na dobrą sprawę, rozmiar ekranu w sali konferencyjnej powinien być zawsze dobierany do konkretnego przypadku.

Jednak trzymając się opisanej wyżej zasady (odpowiednia wielkość dla tych z przodu i dla tych z tyłu), jest duża szansa że ekran wybierzemy prawidłowo. Ta zasada dotyczy w tej samej mierze ekranów zawieszanych na stałe, jak i mobilnych.

Oczywiście zamiast się z tym mierzyć samodzielnie, wystarczy zapytać naszych Doradców Klienta, jaki rozmiar – i jaki rodzaj ekranu – będzie optymalny w danym przypadku. Zachęcamy do skorzystania z formularza zamieszczonego poniżej (gwarantujemy szybkie odebranie informacji i odpowiedź). W każdej chwili jesteśmy również do Państwa dyspozycji:

– tel. 71 780 52 02
– email: projektory@multimedialne.com

Zamówienie oferty na ekran

 

Weryfikacja - zabezpieczenie antyspamowe